Britské muzeum
Britské muzeum (British Museum) je nejstarší veřejné muzeum na světě a bylo založeno už v roce 1753 pro rozsáhlé sbírky lékaře sira Hanse Sloana. Muzeum vlastní jednu z největších sbírek starožitností, knih, kreseb a tisků na světě. Komplex budov se rozprostírá na ploše neuvěřitelných čtyř kilometrů čtverečných. Téměř nepřekonatelná je jeho sbírka řeckého umění a egyptská expozice je označována za největší sbírku mimo Egypt. Mimo to muzeum vlastní i hotové skvosty z historie Británie, Japonska, Číny, Indie a Mezopotámie. Množství exponátů je natolik obrovské, že najednou může být vystaven pouze jeho zlomek.
Stavba budovy muzea byla zahájena roku 1823 a lze ji označit jako nejvelkolepější novořeckou budovu v Londýně. Projektoval ji architekt Robert Smirke. Muzeu dominuje obrovská jónská kolonáda a sloupořadí tvořící hlavní vchod. Uprostřed Velkého nádvoří se nachází Kulatá studovna (Roud Reading Room), kterou bezpečně poznáte podle měděné kupole. Byla postavena v padesátých letech devatenáctého století a právě zde, u lavice číslo 07, měl Karel Marx napsat svůj Kapitál.
Na všech třech podlažích muzea, převážně na západní straně, najdete řeckou a římskou sbírku a starověké umění Blízkého východu. Ústav Řecka a Říma Britského muzea vlastní jednu z nejrozsáhlejších sbírek starožitností z klasického světa, v rozsahu 100 000 předmětů. Časově lze artefakty zařadit od počátku řecké doby bronzové (3200 př. n. l.) do vlády císaře Konstantina ve 4. stol. n. l. K nejslavnějším klenotům muzea patří reliéfy z 5. století př. Kr., které přivezl do Londýna lord Elgin v roce 1802 z athénského Partenonu. Obvzlástě důležité jsou i sbírky starověkých šperků, římských a řeckých váz, skla a stříbra. Známým exponátem je také soška hinfuistikého boha Šivy Natarádži (1100) pocházející z jižní Indie, která úchvatně umocňuje orientální sbírky.
Kolekce Afriky, Oceánie a Ameriky jsou umístěny v dolním patře. Obsahuje kolem 350 000 objektů a představuje kulturu původních obyvatel čtyř kontinentů. Zahrnuje většinu území Afriky (mimo starověký Egypt, Súdán a Středomoří), Tichomoří, Austrálii a Ameriku. Většina artefaktů byla získána v průběhu 19. a 20. století. Výzkum a sběr materiálu pokračuje i v současnosti kupříkladu na Aljašce, kanadské Arktidě, jihozápadě USA a severozápadním pobřeží Ameriky. V Africe je důraz kladen na Mali, Ghanu, Etiopii, Keňu a Mozambik. Výstava Afriky obsahuje více než 200 000 položek a zahrnuje archeologické i moderní artefakty. Hluboký dojem na vás zanechá například „Strom života“, který je vyrobený ze starých zbraní.
Asijské exponáty se nachází v horním podlaží muzea. Oddělení Asie zahrnuje předměty z rozsáhlé geografické oblasti zahrnující Japonsko, Koreu, Čínu, Afgánistán a jižní, jihovýchodní a střední Asii. Sbírky obsahují artefakty z období neolitu (4000 př. n. l.) až do současnosti. Tento úsek se snaží komplexně přiblížit jednotlivé městské civilizace a načrtnout život zdejších domorodých a menšinových skupin obyvatelstva. Můžete si zde projít skutečně rozsáhlou kolekcí soch z indického kontinentu nebo nahlédnout do encyklopedické sbírky japonské grafiky. V čínském úseku jsou zařazeny ukázky keramiky, porcelánu a předmětů z bronzu a nefritu. Nepochybně zajímavé jsou i etnografické sbírky textilu a předmětů denní potřeby z jihovýchodní Asie.
Pro egyptské artefakty je vyhrazena rozlehlá síň v prvním patře západně od Velkého nádvoří. Oddělení starověkého Egypta a Súdánu tvoří sbírky předmětů, které dokonale přibližují a ilustrují každý aspekt kultury lidí žijících v údolí Nilu, z období neolitu (10 000 př. n. l) až do 12. století našeho letopočtu. Mezi hlavní úkoly činnosti tohoto úseku patří péče, studie, publikace a pořádání krátkodobých výstav nejen na půdě muzea, ale i v zahraničí. Britské muzeum pochopitelně propůjčuje předměty ve svém držení na mezinárodní výstavy. K zajímavým exponátům patří například 11 nástěnných maleb z hrobky státního úředníka, který byl v roce 1820 označen za Nebamuna. Datují se do doby 1350 př. n. l. a jsou jedny z nejoblíbenějších uměleckých děl ze starověkého Egypta. Pod klenbou těchto unikátních maleb budete mít pocit, jakoby jste se na chvíli skutečně přenesli do nějaké egyptské pyramidy. Dále zde uvidíte proslulou rosettskou desku, která umožnila vědcům 19. století rozluštit hieroglyfy. O smrti a posmrtných egyptských rituálech toho bylo napsáno už mnoho. Do jejích tajů můžete proniknout na výstavě věnující se posmrtnému životu ve starověkém Egyptě. Uvidíte roztodivné přípravky a nástroje, jejichž užití bylo považováno za nezbytné pro zajištění přechodu jedince z pozemské do nesmrtelné existence. Do této expozice patří rakve, mumie, pohřební masky, portréty a jiné předměty, které se dávaly do hrobu společně s mrtvým. Perličkou egyptského úseku může být pro někoho třeba postavička mumifikované kočky (30. př. Kr.).
Zajímavým oddělením muzea je úsek „příručních starožitností a pokladů“, který vznikl na základě dobrovolné iniciativy a zaznamenává archeologické předměty nalezené veřejností v Anglii a Walesu. Každý rok jsou objeveny tisíce předmětů lidmi na procházce, na zahradě nebo při jejich každodenní práci. Tyto drobné předměty jsou významným zdrojem pro pochopení minulosti. Hlavním úkolem tohoto oddělení je rozšířit povědomí veřejnosti o významu těchto objektů. Každý den musí zaměstnanci katalogizovat stovky nových artefaktů. Časově jsou zde zařazeny předměty z období paleolitu až po 18. století.
Vstup je jako do většiny muzeí ve Velké Británii volný, poplatek je vyžadován pouze u některých přechodných výstav. Britské muzeum má otevřeno denně od 10.00 – 17.30 hod. Nejbližšími stanicemi metra jsou Holborn (500 m), Russell Square (800 m) a Goodge Street (800 m).
Autobusová zastávka v blízkosti muzea je New Oxford Street, kam se dostane autobusovými linkami 1, 7, 8, 19, 25, 38, 55, 98 a 242.
Pro milovníky historie a tajuplných artefaktů je Britské muzeum jakousi Mekkou, kterou při návštěvě Londýna v žádném případě nelze vynechat. I když mělo původně sloužit pouze jako soukromá sbírka, stalo se z něj nakonec jedno z největších veřejných muzeí na světě.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko