Přírodopisné muzeum
Přírodopisné muzeum (Natural History Museum) sídlí v budově postavené Alfredem Warehousem speciálně pro výstavní potřeby. Najdete ho na Exhibition Road v obvodu Kensington a Chelsea. Stavba, v níž je umístěno, je navrhnuta v románském stylu. Opravdu monumentální budova Přírodopisného muzea je po architektonické stránce nejokázalejší ze všech muzeí v South Kensingtonu. Kromě bohaté kamenné výzdoby je postavena i z konstrukce ze železa a oceli, jež v té době znamenala obrovský pokrok ve stavebnictví. Muzeum vlastní asi 70 milionů exponátů, které lze obecně rozdělit do pěti hlavních tematických okruhů: zoologie, botanika, paleontologie, entomologie a mineralogie.
Sbírky mají svůj základ v činnosti irského lékaře Hanse Sloana sbírajícího po celý život sušené rostliny, vycpaná zvířata a lidské kosterní pozůstatky. Jeho expozice byla před vznikem Přírodopisného muzea umístěna v Montague House. V 50. letech 19. století se přírodovědné oddělení odloučilo od Britského muzea, kam dosud patřilo. K tomu účelu byl zakoupen pozemek v oblasti South Kensington. Stavba nového muzea byla započata roku 1873 a otevřeno pro veřejnost bylo až v roce 1881. Zajímavý je bezesporu i použitý stavební materiál – keramické cihly, které slouží jako ochrana před znečištěným ovzduším a které jsou ozdobeny obrázky zkamenělin a zvířat. Právně samostatné je ale Přírodopisné muzeum až od roku 1963. Do té doby bylo stále součástí Britského muzea.
Expozice muzea se snaží přiblížit tradiční a základní témata, jako jsou třeba ekologie a vznik naší planety nebo původ druhů a vývoj člověka. Na všechny tyto otázky muzeum odpovídá nejen pomocí tradičních exponátů, ale také nejnovější technologií a interaktivními metodami. Natural History Museum se člení do tří úseků: síně Života, síně Země a Darwinova centra.
Hlavním vchodem vkročíte přímo do místnosti Života (Life Galleries), kde vás určitě zaujme expozice Ecology. Komplexně zkoumá přírodu a postavení člověka uvnitř přírodního řetězce. V této části je realisticky vypadající replika deštného pralesa, z něhož se dokonce ozývá i bzukot hmyzu. Tradičně nejoblíbenější jsou ovšem kosti a exponáty dinosaurů, které jsou v některých případech i elektronicky řízeny, aby se pohybovaly. Asi nejvíce realisticky vypadají ovšem dva ještěři v životní velikosti, kteří s řevem pojídají zakrváceného tenontosaura. Celému prostoru určitě vévodí sádrový odlitek kostry diplodoka, což je vyhynulý ještěr z druhohor. V přidružených síních můžete objevit největší vejce na světě nebo například šavlozubého tygra. Velmi oblíbený je i sál s hmyzem „Creepy-Crawlies Room“, kde jsou modely obrovských brouků, pavouků a korýšů. Velmi příhodně a názorně jsou v něm například vysvětleny všechny fáze života mouchy.
V síni Země (Earth Galleries) se expozice snaží vysvětlit historii naší planety a popsat její nerostné bohatství. Vchod do této části je z Exhibition Road. Nejoblíbenější je zde simulátor zemětřesení v Kobe, ve kterém vstupujete do samoobsluhy v Japonsku, kde se zrovna začínají třást regály. K tomu je pouštěn autentický záznam z bezpečnostní videokamery natočený ve skutečném obchodě. Další částí tohoto oddělení je Earts´s Treasury, kde je představena kolekce umně osvětlených minerálů, křišťálů a drahých kamenů.
Poslední částí Přírodopisného muzea je Darwinovo centrum, které bylo otevřené teprve roku 2002. Tento nový osmipatrový objekt je pro svůj vzhled připomínající hmyzí kokon nazýván Cocoon. Projekt této části muzea stál 78 milionů liber. Navrhl ho dánský ateliér C. F. Møller a obsahuje asi 17 milionů vzorků hmyzu, 3 miliony exemplářů rostlin a organismy konzervované v alkoholu. Veřejnost vždy uchvátí exponát osmimetrové olihně (hlavonožec), jež byla vylovena rybáři nedaleko Falklandských ostrovů. Je umístěna ve vyztuženém akváriu ve směsi formaldehydu a solného roztoku. Zajímavé jsou ale kupříkladu i staré herbáře Charlese Darwina, po kterém nese celé toto oddělení jméno. Interaktivní proces vzdělávání tu zprostředkovávají počítače s dotykovými obrazovkami, na nichž se můžete dozvědět spoustu informací o vystavovaných exponátech.
Vstup do Přírodopisného muzea je volný a poplatek se platí pouze u některých specializovaných akcí. Muzeum je otevřeno denně 10.00-17.50. Nejbližší stanice metra je South Kensington. Použít můžete i autobusové linky 14, 49, 70, 74, 345, 360, 414 a C1.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko