Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zbořit Corfe Castle? To je marné …

V anglickém hrabství Dorset se na rozeklaném vrcholu skály tyčí majestátní zříceniny hradu Corfe Castle. Tyto romanticky vyhlížející ruiny se zvedají nad stejnojmennou vesničkou v samém srdci poloostrova Isle of Purbeck. Právě ve zdejších kopcích byl těžen křehký šedý vápenec, který ve starověku posloužil k výstavbě řady anglických hradů i domů.

V obci Corfe Castle na jihozápadě Anglie dnes žije pouhých 1400 obyvatel. Přestože jde tedy o nevelkou vesnici, navštěvují ji zejména o víkendech zástupy turistů. Ti se nejdříve toulají jejími malebnými uličkami a poté se vydají zdolat nedaleký kopec, na němž se hrdě zvedají pozůstatky mohutného normanského hradu, který byl vystavěn v 11. století. Dlouhých 500 let byl Corfe Castle významným symbolem královské moci. Sloužil jako pevnost, klenotnice i vězení.

V roce 1635 koupil hrad sir John Bankes, jehož žena společně se služebnictvem, které bylo zastoupeno převážně ženami, na hradě odvážně vzdorovala celkem šesti stům republikánských vojáků. Stalo se tak během občanské války, kdy byl Corfe Castle dlouhých šest týdnů obléhán. Hrad byl nakonec dobyt pouze díky zradě jedné ze služebnic. Ke zničení hradu v té době však nedošlo. Zříceniny, které z něj do dnešní doby zbyly, tak nejsou výsledkem ničivého pustošení armád, ale cílené destrukce. V roce 1646 totiž parlament rozhodl, že bude hrad vyhozen do povětří, aby jej v budoucnu již nemohl nikdo využívat. A tak se také stalo.

Corfe Castle
Foto: Corfe Castle

Jedinečná poloha hradu z něj dělala důležitý strategický bod – nacházel se mezi dvěma významnými městy a navíc na strmém a špatně dostupném kopci, díky čemuž byl takřka nedobytný. Nakonec byl však na příkaz vlády vyhozen do vzduchu a stavební materiál si rozebrali místní lidé, kteří z něj ve vesnici vystavěli mnoho domů. Z Corfe Castle zůstaly do dnešních dní jen trosky, z nichž se otevírá nádherný výhled do dáli, až na pobřeží poloostrova Purbeck. V roce 1981 byla zřícenina Corfe Castle vyhlášena národní památkou. 

Ruiny Corfe Castle jsou dosti rozsáhlé a opravdu působivé. Na hradě si dnes návštěvník může prohlédnout velké nádvoří, které je lemováno mohutnými hradbami s několika věžemi. Dnes jsou však podstatně nižší, než byly původně. Nepřehlédnutelná je jihozápadní věž South-West Gatehouse, na níž je patrné, jak se ji v 17. století snažili zbořit. Věž je rozlomená napůl a její levá část se nachází o tři metry níže, než část pravá. Ani za pomoci střelného prachu se nepodařilo zdolat její mohutnost. Výhodou této zříceniny je, že má člověk možnost si jí kompletně prohlédnout a prolézt, nikde nenajdete žádné zákazy vstupu a odnikud vás nikdo nebude vyhánět.

V samotné vesničce Corfe Castle se nezapomeňte zastavit v místním kamenném farním kostele The Parish Church of Edward King and Martyr, který je zasvěcen anglickému králi Edwardovi. Ten byl v roce 978 na příkaz své nevlastní matky zavražděn. Legenda praví, že kostel byl vystavěn na místě, kde původně stával domek jisté slepé ženy, v němž bylo tělo krále po vraždě uloženo. Původní kostel byl postaven již ve 13. století, ale dodnes se z něj podařilo zachovat jen věž. Další části budovy byly strženy a v roce 1859 byl přistavěn „nový“ gotický kostel, který zde stojí dodnes. Při procházce uličkami města můžete narazit na několik kamenných domků s původní doškovou střechou, které dodávají vesničce velmi osobité a nezaměnitelné kouzlo.

Z Corfe Castle určitě stojí za to se vypravit směrem k pobřeží poloostrova Isle of Purbeck. Přestože je oficiálně Purbeck nazýván ostrovem, jde o poloostrov oddělený od města Bournemouth mořským zálivem Poole Harbour. Na tomto poloostrově se lámal vápenec známý jakožto purbecký mramor. Ten posloužil nejen k výstavbě hradu Corfe Castle, ale i zdejších domků a dalších staveb. Kromě mramoru byla v oblasti Kimmeridge objevena také břidlice bohatá na zkameněliny a dokonce i ložiska ropy. 

Poloostrov je lemován nedotčenými plážemi. Jednu z nejlepších pláží v celé Velké Británii najdete údajně v zálivu Studland Bay, je tvořena bílým pískem byla vyhlášena přírodní rezervací. Zdejší duny jsou totiž domovem mnoha ptačích druhů. Chráněna je rovněž zátoka Lulworth Cove, kterou po celé délkce lemují bílé útesy. Pokud se vydáte na cestičku vedoucí po horní části útesů, dorazíte až k Durdle Door – nejfotografovanějšímu přírodnímu výtvoru, křídovému oblouku. Tato skalní brána byla po miliony let vytvářena působením mořského příboje a větru. Samotný název „Durdle“ je odvozen ze staroanglického výrazu „thirl“, což znamená „vrtat“ – název Durdle Door je tak možné přeložit jako „vyvrtané dveře“. Za hlavní rekreační středisko poloostrova Purbeck je považován přístav Swanage, odkud se po moři až do Londýna dopravoval purbecký mramor. V Londýně měl tento stavební materiál široké uplatnění, využíval se jak na stavbu kostelů, tak i na pouliční dlažbu. 

- jap -

Další články z Anglie: 
Hadriánův val – římská náhrada za ostnatý drát 
V Belsay Castle sídlila rodina Middletonů 
Okružní cesta Velkou Británií vlastním autem 
Bodiam Castle - nejromantičtější místo Anglie 
Londýnská Národní galerie

 

Článek byl zobrazen 24 239 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko