Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Anglie - města, lokality a destinace

Anglie je zemí, která společně se Skotskem a Walesem tvoří Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Z těchto zemí je právě Anglie s rozlohou 130 395 km² největší a s více než 50 miliony obyvatel také nejlidnatější. Jako jediná z těchto čtyř zemí však nemá žádnou autonomii ani samosprávu.

Anglie se rozkládá na jižních dvou třetinách ostrova Velká Británie, kde je z východu omývána vodami Severního moře. Na severu sousedí se Skotskem a na západě pak s Walesem. Od Francie je Anglie oddělena 38 kilometrů širokou Doverskou úžinou, která je nejužší částí kanálu La Manche. Jižní část Anglie je tvořena Cornwallským poloostrovem, který je omýván Keltským mořem a průlivem La Manche. K Anglii patří také několik přilehlých ostrovů, z nichž největší je Isle of Wight. Anglie byla pojmenována podle germánského kmene Anglů pocházejícího ze severního Německa, jenž se zde usadil někdy v 5. století.

Povrch Anglie je převážně nížinatý, pouze na severu se zvedá pásmo nízkých hor nazývaných Penniny (Pennines) s nejvyšším vrcholem Cross Fell (893 m. n. m.). Směrem na západ od těchto hor se rozkládá pohoří Cumbrian Mountains, kde se nachází také nejvyšší hora celé Anglie, 978 metrů vysoký Scafell Pike. Tento vrchol leží v jezerní oblasti Lake District, která je jedním z anglických národních parků. Východně se rozprostírá původně bažinatá krajina, která však již byla z velké části vysušena pro možnosti zemědělského využití. Největší řekou protékající územím Anglie je Temže, druhou významnou řekou je Severn ústící do Bristolského zálivu.

Přestože se v Anglii nachází ideální podmínky pro zemědělství, není jen zemědělským státem. Zemědělství dominuje nížinatému jihu a východu, na severovýchodě země u hranic se Skotskem je velmi rozšířen chov dobytka. V zemi je však také velmi rozvinutý průmysl, kterému dominuje především průmysl chemický (oblast Bristolského zálivu). Střední Anglie je známá těžbou uhlí, vyniká tak těžký průmysl, hutnictví a strojírenství.

Anglie je známá svým deštivým, větrným a všeobecně nevlídným počasím. Podnebí je mírné oceánské a je ovlivňováno jak chladným Atlantským oceánem, tak i teplým Golfským proudem. Dá se charakterizovat relativně teplými léty a nepříliš chladnými zimami. Teplotní rozdíly mezi zimou a létem nejsou tak velké jako u nás. Charakteristickým znakem zdejšího podnebí je celoroční hojnost srážek - nejvíce jich spadne v západní části Anglie.

Hlavním a největším městem Anglie je Londýn, který je také největším turistickým lákadlem země. Kromě toho, že je metropolí Anglie, je také současně metropolí Spojeného království. Turisticky velmi atraktivní jsou však také další města, jako například univerzitní město Oxford či Cambridge, nebo lázeňské město Bath či Brighton s krásným historickým centrem. Anglie je zemí, která oplývá velkým množstvím kulturních a historických zajímavostí, přírodních atraktivit a ukrývá celou řadu nejrůznějších architektonických památek. Můžete zde obdivovat celkem 21 památek zapsaných na Seznam světového dědictví UNESCO. Jde například o Canterburskou katedrálu, Stonehenge, Hadriánův val, Tower of London a další. Typickým znakem Anglie jsou také rozlehlá vesnická panská sídla.

Úředním jazykem je v Anglii angličtina, obyvatelstvo tvoří z 90% bílí Angličané, kteří jsou převážně členy anglikánské církve. V zemi však žije také velké množství přistěhovalců, především asiatů, černochů, Arabů a míšenců. Měnou Anglie je libra Šterlinků.

 

Eurovíkendy: Londýn – co si nenechat ujít při návštěvě Londýna

Eurovíkendy: Londýn – co si nenechat ujít při návštěvě Londýna

Londýn, největší evropské město a hlavní město Velké Británie, je místem mnoha „Nej“ a také mnoha tváří. Přestože jde o velmi moderní metropoli, neztrácí nic ze svého tradičního ducha. Díky množství památek a zajímavostem, které ukrývá, v něm můžete prožít báječnou dovolenou. Patří však také k nejnavštěvovanějším destinacím v rámci eurovíkendů.

celý článek

 

Hadriánův val – římská náhrada za ostnatý drát

Hadriánův val – římská náhrada za ostnatý drát

Krajinu Severní Anglie mezi městy Carlisle a Newcastle protíná jedna unikátní lidská stavba – Hadriánův val. Toto kamenné a hliněné opevnění táhnoucí se v délce 117 km mělo vyznačovat hranice římského impéria a oddělovat tak Římany od barbarů, jak byli nazýváni Keltové, kteří se odmítli vzdát své země. Vzniklo tak jedno z nejohromnějších děl římského stavitelství.

celý článek

 

Cambridge – město vzdělanosti

Cambridge – město vzdělanosti

Starobylé univerzitní město Cambridge se nachází asi 80 km severovýchodně od Londýna na jihovýchodě Anglie. Je považováno za administrativní centrum hrabství Cambridgeshire a je ale také odbytovým centrem tohoto zemědělského kraje. Nejznámější institucí je University of Cambridge, kde studuje asi 22 000 studentů.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko