Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Anglie - základní informace

Oficiální název: Spojené království Velké Británie a Severního Irska
Hlavní město: Londýn
Počet obyvatel: 50,1 mil
Rozloha: 130 395 km²
Měna: libra Šterlinků (GBP)
Úřední jazyk: angličtina

Vstupní formality a základní informace
Poloha a přírodní poměry
Jak cestovat do Anglie?
Jak cestovat po Anglii?
Jak cestovat po Londýně?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Anglii
Nakupování v Anglii
Turistické cíle

Londýn
Brighton
Canterbury
Norwich
Cambridge
Oxford
Exmoor
Stonehenge
Stratford – upon – Avon
Lincoln
Manchester
Liverpool
York

Vstupní formality a základní informace

Kdy do Anglie?
V Anglii je mírné přímořské podnebí, proto se zde nevyskytují velké teplotní výkyvy. Jsou zde proměnlivé povětrnostní podmínky a podnebí se mění v závislosti na oblasti. Jihovýchod bývá sušší oproti okolním regionům. Ať už se chystáte kamkoliv a kdykoliv, vždycky s sebou mějte teplé i lehké oblečení a nezbytností je deštník. Pokud se chystáte někam do přírody či do hor, zjistěte si dopředu jaké bude počasí, ať nejste zaskočeni. Mohou vás potkat neočekávané a nepříznivé povětrnostní podmínky. Turisty však více lákají velkoměsta, kde si musíte pro změnu zjistit otevírací dobu památek. Kolem Vánoc, na Silvestra a v letních měsících bývají hotely přecpané k prasknutí a stejně tak vypadají i ulice měst. Nejlepším obdobím pro návštěvu je tedy jaro a podzim, kdy je zde poměrně dobré počasí a menší počet návštěvníků.

Pasy, víza, doklady
Abyste mohli vstoupit na území Velké Británie potřebujete platný cestovní pas. Velká Británie má s Českou republikou od roku 1990 zaveden bezvízový styk.

Zdravotnictví
Jako občan země patřící do EU máte nárok na bezplatnou lékařskou péči při akutním onemocnění nebo úrazu, je k tomu však potřeba vyřídit spoustu dokladů. Je nutné si před cestou zařídit potvrzení, že Česká republika má s Velkou Británií uzavřenou dohodu o vzájemné lékařské pomoci. Ne všechny zákroky a léčby jsou však v této dohodě zahrnuty, proto je lepší uzavřít si cestovní připojištění. V případě nutného a neodkladného ošetření se budete muset prokázat formulářem E111 nebo Evropským průkazem zdravotního pojištění.

Anglické lékárny jsou dobře zásobeny nejrůznějšími druhy značkových léků. Největším řetězcem je Boots. Mnoho léků je zde pouze na předpis, takže pokud pravidelně užíváte nějaké léky, zásobte se jimi ještě v České republice.

Peníze
Bezpečný způsob převozu peněz do země představují cestovní šeky. Po celém území Británie je také možno platit kreditními a platebními kartami. Pokud máte u sebe hotovost, směnárny najdete na každém rohu. Nejvýhodnější kurz mají banky na hlavních třídách. Jinak jsou směnárny na letištích, nádražích a v každé turistické oblasti.

Domácí mazlíčci
Pokud chcete do Anglie cestovat se svým zvířecím miláčkem, je nutné, aby měl vlastní pas, byl očkovaný proti vzteklině a byl identifikován mikročipem nebo tetováním.

Poloha a přírodní poměry
Anglie je největší a nejlidnatější zemí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Zaujímá dvě třetiny ostrova Velká Británie. Na severu hraničí se Skotskem a na západě s Walesem. Břehy Anglie omývá Severní, Irské a Keltské moře a od pevniny ji odděluje průliv La Manche. Hlavní ostrov, na kterém Anglie leží je převážně tvořen pahorkatinou. Povrch jižní a střední Anglie tvoří roviny, zatímco středohoří Datmoor a Exmoor na západě dosahuje výšky 600 – 1000 metrů nad mořem. Na jihozápadě zase leží poloostrov Cornwall, který je převážně hornatý a zasahuje hluboko do moře. V Anglii je vysoká vlhkost vzduchu a často se tvoří mlžné opary. Známá je především londýnská mlha nazývaná „the fog“. Zima je zde mírná, léto chladnější a poměrně často vanou silné atlantické větry.

Jak cestovat do Anglie?

Letecká doprava
Velká Británie je jedna z hlavních evropských křižovatek mezinárodních a leteckých linek. Tak ani cesta do Anglie nepředstavuje žádný problém. K největším leteckým přepravcům patří British Airways. Největším letištěm je londýnské Heathrow, dále jsou letiště v Manchesteru, Birminghamu nebo Norwichi. Z Prahy zajišťují letecké spojení do Londýna aerolinie ČSA a British Airways. V Londýně přistanete asi tak za hodinu a padesát minut.

Železniční doprava
Ať přijíždíte do země autem, autobusem nebo vlakem, vždycky budete muset nějakým způsobem překonat kanál La Manche nebo Severní moře trajektem či Eurotunnelem. Eurotunnel dnes umožňuje cestovat vlakem mezi kontinentem a Británií nepřetržitě. Cesta vlakem do Anglie je pohodlná a rychlá, není však moc cenově výhodná. Vyjde vás mnohem dráž než jízda autobusem a trajektem a dokonce i než cesta letadlem. Jízdenky na vlak si můžete zajistit u CK Českých drah a Intercontactu.

Autobusová doprava
Na mezinárodní autobusové spoje přijíždějící do Anglie přes Lamanšský průliv navazují trajekty, které vyplouvají z mnoha pevninských přístavů. Cesta autobusem představuje levný typ cestování, není však příliš pohodlný. Dopravu do Anglie zajišťují společnosti jako je Capital Express nebo Eurolines. Tito dopravci vypravují pravidelnou linku Praha – Londýn – Praha. U nich si také můžete koupit jízdenky na další návazné spoje. Cesta autobusem trvá přibližně 20 hodin. V ceně jízdenky je již zahrnuta i přeprava trajektem nebo Eurotunnelem.

Lodní doprava
Pro cestující, kteří přijíždějí vlastním autem jsou výhodnější trajekty, protože ty míří do nejrůznějších částí Británie. Cena jízdenky se odvíjí od ročního období, doby vyplutí a délce pobytu. Nejkratší trasa trvá více než hodinu a nejdelší i kolem 24 hodin – pokud vyplouváte ze Španělska nebo Skandinávie. Za jízdu v noci se připlácí za lůžko. Společnost Seacat zajišťuje přepravu mezi Calais (Francie) a Doverem (Británie) a společnost Hoverspeed mezi Dieppe a Newhavenem. Tyto dvě linky zajišťují nejrychlejší přepravu přes Lamanšský průliv, která trvá jen asi půl hodiny.

Jak cestovat po Anglii?

Autem
Hlavním rozdílem, kterého si při příjezdu do Anglie všimne každý řidič je, že se zde jezdí vlevo. Je proto třeba si rozmyslet a uvědomit, jestli vám tato změna při půjčení automobilu nebude činit přílišné problémy. Vzdálenost je měřena v mílích. Abyste mohli jezdit po Anglii autem potřebujete vlastnit buď český nebo mezinárodní řidičský průkaz. Zelenou kartu mít nemusíte, stačí doklad o povinném ručení. Když řídíte musíte mít vždy u sebe dané doklady plus smlouvu o půjčení vozidla nebo doklad o pojištění.

Půjčení auta v Anglii není nejlevnější záležitostí. Nejnižší ceny má půjčovna Autos Abroad. Za půjčení auta je třeba zaplatit vysokou zálohu, mít řidičský průkaz a pas. Autopůjčovny většinou nepůjčují auta řidičům – začátečníkům a mladým lidem do 21 let. Benzín je v Anglii také dost drahý, nejlevněji ho nabízejí velké supermarkety.

Autobusem
V Anglii najdeme řadu místních autobusových dopravců, největším z nich je National Express s celostátní sítí, která zahrnuje více než 1 200 cílů. Jízdenky na tyto spoje lze nakoupit v České republice u agentury Capital Express. Dále zde jezdí také linka Oxford Tube mezi Oxfordem a Londýnem. Mezi další dopravce patří Scottish Citylink, který zabezpečuje spojení mezi Londýnem, Severní Anglií a Skotskem. V Anglii si můžete vybrat z množství autobusových výletů do různých koutů země. Autokarové zájezdy jsou zde velmi oblíbené. Zejména v letní sezóně jsou cílem turistů přímořská letoviska a turistické památky.

Letadlem
Jelikož celá Velká Británie není příliš rozlehlá, vyplatí se vnitrostátní linky využít pouze na delší vzdálenosti. Například když letíte z Londýna do Skotska, ušetříte tím hodně času. Pravidelné letecké spoje mezi většími městy zajišťuje společnost British Airways. Tyto spoje se hodí zejména byznysmenům. Letadla ve špičce startují v hodinovém intervalu. Může se stát, že bude let kvůli špatnému počasí zrušen nebo odkloněn.

Vlakem
Celou Anglii pokrývá hustá železniční síť, která je rozdělena do regionálních úseků a má asi 2500 stanic. Doprava vlakem je efektní, spolehlivá, pohodlná s moderním vozovým parkem. Jízdenky se prodávají na vlakových nádražích nebo v cestovních kancelářích. Nejrychlejší a nejpohodlnější vlaky jezdí na hlavních trasách. Jízdenky do nich bývají rychle vyprodané, proto se doporučuje si koupit místenku.

Trajektem / Lodí
Místní trajekty zabezpečují spojení s mnoha odlehlými místy. Nabízejí plavbu trvající deset minut, ale taky například sedmihodinové plavby po moři. Anglie má tisíce kilometrů vodních cest a také stovky ostrovů roztroušených u pobřeží. Všechny trajekty však na palubu neberou automobily. Je třeba si to předem zjistit. Říční lodě jsou také běžně využívány obyvateli, kteří se díky nim dostanou do práce.

Jak cestovat po Londýně?

Autobusem
V Londýně je komplexní síť autobusové dopravy, jejíž provoz zajišťují dvě autobusové společnosti. Za jízdu se platí řidiči v autobuse při nástupu. Cena jízdného je závislá na vzdálenosti. Je možné si koupit také celodenní jízdenku, která vás vyjde levněji, pokud víte, že budete během dne hodně cestovat. V hlavním městě najdeme ještě stále nostalgické červené autobusy s průvodčím, stejně tak jako moderní vozy nejrůznějších tvarů. Konečná stanice autobusu je uvedena v jeho přední části.

Metrem
Londýnské metro patří mezi nejrozsáhlejší na světě. Londýňané mu říkají „tube“. Má přes 270 stanic, je v provozu každý den od 5:30 asi do půlnoci. Jednotlivé trasy jsou barevně odlišeny a plány metra jsou v každé stanici.

Taxi
Taxíky najdeme ve velkých městech na každé železniční a autobusové stanici nebo na jejich zvláštních stanovištích. Většina z nich se musí objednávat telefonicky. Proslulé černé taxíky jsou symbolem Londýna a patří mezi nejvyhlášenější a nejbezpečnější. Jejich řidiči musí znát výborně místopis, musí mít koncesi a auta nesmí mít poškozenou karoserii. Je běžné, že se taxikářům dává spropitné 10 – 15% z ceny dopravy.

Stravování

Anglická kuchyně
Anglická kuchyně nepatřila vždy zrovna k vyhlášeným, ale díky příchodu zahraničních šéfkuchařů a moderních receptur se zlepšila k nepoznání. Kdysi ji charakterizovala pouze ryba s hranolky, převařená zelenina a hrudkovitý pudink. Anglická kuchyně dnes není stereotypní a má několik odlišností proti evropskému kontinentu. Třeba to, že Angličané připravují velmi vydatnou snídani, která spočívá např. v opečené slanině, nebo šunce se sázeným vejcem, jindy zase pečená nebo jinak připravená ryba, ovesná kaše ve sladké nebo slané formě. Oběd bývá oproti snídani prostší. Obvyklý je obložený chléb nebo i lehké polévky. Večeře jsou v Anglii prakticky hlavním jídlem o více chodech. Maso se v Anglii používá jak hovězí, tak i skopové, méně se již připravuje vepřové. Velmi oblíbené jsou v anglické kuchyni „páje“, což je maso, někdy i ovoce, zapečené v těstě. Typickou anglickou specialitou jsou skopové ledvinky, pečené skopové maso na roštu a zejména bifteky pečené do polosyrova. Jedním z charakteristických pokrmů anglické kuchyně je dušené skopové se zelenými fazolkami.

Anglické restaurace
V anglických velkoměstech si můžeme vybrat z opravdu velké nabídky stravovacích zařízení. Jsou zde restaurace od národností z celého světa – thajská kuchyně, turecká, mexická, různé indické kuchyně a mnoho dalších. Vybrat si můžete také jestli chcete zajít do restaurace, baru, pivnice, vinárny, čajovny atd. Mnoho hospod již také podává lehká jídla za rozumné ceny.

Anglické nápoje
Angličané jsou znalci dobrého piva. Výběr je zde opravdu široký, pivo je silnější a podává se v třetinových lahvích. Brzy ráno pijí Angličané šálek silného čaje, který se mnohdy podává přímo do postele. Velkou společenskou událostí je také pití odpoledního čaje, podává se kolem 17. hodiny a nejčastěji se k němu přikusuje obložený chléb, nebo sušenky. V Británii měli jeden z nejpřísnějších zákonů v Evropě co se týče prodávání alkoholu. Dnes se již tak přísně nedodržuje, ale některá zařízení dodnes smí podávat alkohol jen v určených časech. Do jiných restaurací je zase povoleno si nosit alkohol vlastní a účtují jen tzv. korkovné, což je poplatek za otevření lahve.

Ubytování
V Anglii je nepřeberná nabídka ubytovacích zařízení, které si můžeme vybrat podle svých finančních možností. Jsou zde luxusní pětihvězdičkové hotely, skromné penziony, ubytování na venkově a další. Typické je také ubytování na venkovských sídlech. Tyto budovy mají zvláštní architektonický či historický význam, uvnitř se nachází starožitnosti nebo kvalitní tradiční nábytek. Bývají také obklopeny rozsáhlými zahradami. V těchto zařízeních bývá však ubytování za astronomické ceny. V posledních letech se mezi ubytovacími zařízeními objevily moderní hotely s nápaditou architekturou a nekonvenční výzdobou. Uvnitř najdeme hypermoderní a hi-tech detaily, špičkové vybavení i služby. Ceny ovšem této kvalitě odpovídají. V Anglii existují také hotelové řetězce, zájezdní hostince a hospody s pokoji.

Bezpečnost v Anglii
Anglie není pro zahraniční návštěvníky nebezpečná. Není také pravděpodobné, že byste se stali svědkem, nebo dokonce obětí zločinu. Lidé mají samozřejmě stále v podvědomí nedávné teroristické útoky, proto se občas stane, že je vyhlášen stav pohotovosti. Většinou se ale jedná o planý poplach kvůli zapomenuté tašce. Jako v každém jiném státě, i zde si musíte dávat pozor na své osobní věci. Vyskytují se zde pouliční zloději i organizované skupinky, které se soustředí hlavně na velmi frekventovaná místa s velkým množstvím lidí. Doporučuje se proto raději nenosit u sebe velký obnos peněz. Pokud je to možné, tak si veškeré cennosti uschovejte například v hotelovém sejfu. Pokud musíte cestovat v noci, zkuste si to zařídit tak, abyste vždy měli doprovod.

Nakupování v Anglii
Největší nákupní horečku můžete zažít v londýnské čtvrti West End. Lepší je však nakupování mimo velkoměsta, kde to není tak stresující a je to také levnější. V Anglii najdeme velké obchodní domy, supermarkety i trhy. V supermarketech se doporučuje nakupovat především potraviny, které jsou zde vynikající kvality. Pokud chcete nakupovat dárky pro své blízké navštivte například starožitnosti, místní trhy, muzejní prodejny, nebo objekty spravované organizacemi National Trust a English Heritage.

Turistické cíle

Londýn
Londýn je hlavním městem Anglie, ale také celého Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Je to největší evropské město s více než 7 milióny obyvatel. Rozkládá se na jihovýchodě země při ústí řeky Temže. Město založili Římané jako přístav, který jim umožňoval obchodní styky s kontinentální Evropou. Sloužil také jako správní a komunikační středisko. Po několik staletí představuje hlavní sídlo britských monarchů, vlády a také centrum obchodu. Je plné historických budov, muzeí, galerií a kostelů, ale i moderních výškových budov, obchodních a zábavních center.

West End – je asi nejpopulárnější a nejoblíbenější částí Londýna, představuje společenské, kulturní a zábavní centrum. Až do pozdních nočních hodin zde vládne čilý ruch Je také londýnským domovem královské rodiny. Nachází se zde Westminster, který je centrem politického a náboženského života už tisíc let. V 11. století byl postaven Westminster palace a Westminsterské opatství. Westminsterské opatství je nejstarší a nejvýznamnější kostel v Londýně. Od roku 1066 zde probíhaly korunovace všech anglických monarchů. Později byly na tomto místě vystavěny také rozlehlé vládní budovy. Je zde jedna z nejnavštěvovanějších památek Londýna Trafalgarské náměstí. Pokud vás baví nakupování, tak se projděte po Oxford Street, kde najdete módní značkové oblečení z celého světa. Srdcem West Endu je Piccadilly Circus, kde pobíhají davy lidí a oslňují vás neonové reklamy. Na jih od Oxford Street najdeme Soho, které je plné restaurací, obchůdků, úzkých uliček, divadel a kin. Je také známé svými bary, kluby, nočním životem a gay komunitou. Regent Street a Bond Street jsou dopravními tepnami této části města. Dominantou města se stalo London Eye. Jde o 135 metrů vysoké kolo, které bylo vztyčeno u příležitosti oslav nového tisíciletí a dnes je nejpopulárnější atrakcí města. Jestliže se zajímáte o sochařství, malířství nebo architekturu, navštivte Royal Academy. Tato královská akademie byla založena v roce 1768 a již 200 let se koná každoroční letní výstava nových děl. Předním londýnským muzeem je však Národní galerie, která vlastní přes 2 300 obrazů, které jsou součástí stálé expozice. Zajímavým místem je také Downing Street, kde v domě číslo 10 od roku 1732 bydlí ministerští předsedové.

Nejvýznamnější památkou je Buckinghamský palác – londýnské sídlo a úřad královny Alžběty II. Pro veřejnost je tato památka otevřena od roku 1993 a od té doby přitahuje davy návštěvníků. Prvním panovníkem zde byla královna Viktorie v roce 1837. Do soukromých komnat královské rodiny není vstup povolen.

South Kensington a Hyde Park – exkluzivní čtvrť, ve které najdeme jeden z největších londýnských parků a mnoho obchodů, muzeí, restaurací a hotelů. Z muzeí můžeme jmenovat například Victoria and Albert Museum, Muzeum vědy a Přírodovědné muzeum. Stojí zde také Kensington Palace, který sloužil jako hlavní královské sídlo až do roku 1760, nebo Royal Albert Hall, koncertní síň navržená ve stylu římského amfiteátru. Kensington je dnes oblastí s nejluxusnějším bydlením ve Velké Británii.

Regents park a Bloomsbury – Regents park je oblastí s nejvyšší hustotou jedinečné georgiánské zástavby. Najdeme zde také zoologickou zahradu, jezero a největší mešitu v metropoli. Dnes je tento park nejrušnějším ze všech královských parků. Je zde i Museum Madame Tussaud´s a Sherlock Holmes museum. Čtvrť Bloomsbury je domovem mnoha spisovatelů a umělců a také tradiční centrum obchodů s knihami.

City a Southwark – čtvrť City je hlavním finančním centrem Velké Británie a jedním z nejdůležitějších ve světě. Původní dominantou byla katedrála sv.Pavla, která byla obestavěna vysokými budovami kanceláří včetně nejvyšší Tower 42 a 30St Mary Axe. Tato čtvrť byla nejstarší v celém Londýně. Dnes tady bydlí jen velmi málo lidí. Mezi památky patří kostel St. Mary – Lebow, Mansion House, Mithrův chrám nebo kostel St Stephen Walbrook. Nejvýznamnější je však Tower of London, kde jsou v současné době uchovány korunovační klenoty a jiné exponáty lákající davy turistů.

Okraj Londýna – Londýn se během několika staletí neustále rozrůstal a roztahoval a tím pohltil spoustu okolních vesnic. Mnohé z těchto vesnic (dnes čtvrtí) si ale uchovaly svůj vesnický charakter a atmosféru. Je to například Chelsea, která se stala módní čtvrtí už za Tudorovců, Hampstead nebo Notting Hill. Za návštěvu stojí také moderní a živé čtvrti East End a Docklands, které prošly bouřlivým rozvojem.

Brighton
Brighton je přímořským letoviskem v jihovýchodní Anglii. Dnes jsou to největší a nejvýznamnější přímořské lázně v Anglii. Brighton má svým návštěvníkům opravdu co nabídnout. Jsou zde krásná místa k procházkám, nádherné stavby, zajímavá muzea, i nabídka kaváren a restaurací je velmi bohatá. Je také významným vzdělávacím centrem s dvěma univerzitami a mnoha školami. Město odjakživa přitahovalo herce a nejrůznější umělce. Žil zde také sir Laurence Olivier.
Mezi nejnavštěvovanější památky patří jistě Royal Pavilion. Jde o výstřední orientální pavilon prince z Walesu z 19. století. V roce 1850 královna Viktorie pavilon prodala městu. Mezi další zajímavá místa patří Brighton Pier. Typické pozdně viktoriánské molo z roku 1899. Dnes se v něm nachází pasáže se zábavnými podniky. Za návštěvu stojí i Sea Life Centre, což je bývalý zvěřinec, který byl v roce 1929 upraven na akvárium. Mají zde žraloky a různé mořské živočichy, kteří žijí ve zdejších vodách. V Brightonu najdeme také nejstarší provozovanou elektrickou trať na světě – Volks Electric Railways. Historicky významnou památkou je kostel Svatého Mikuláše a kostel Svatého Bartoloměje.

Canterbury
Canterbury je město ležící na jihovýchodě Anglie a je sídlem Canterburského arcibiskupství. Bylo důležitým římským městem už kolem roku 597. Jeho význam rostl a brzy se stalo centrem křesťanské církve v Anglii. Dominantou města je katedrála, která byla vybudována na ruinách někdejší anglosaské svatyně z roku 1070. Ke katedrále byla přistavěna i kaple sv. Trojice, která se brzy stala důležitou církevní památkou. Ve městě najdeme ruiny opatství St Augustin Abbey a nejstarší kostel v Anglii St Martin´s Church. Sbírku zbraní a brnění ukrývá West Gate Museum.

Norwich
Norwich leží v úrodném kraji East Anglia a je jedním z nejlépe zachovalých měst v Británii. V 9. století bylo město opevněno Anglosasy a z té doby je také dochovaná nepravidelná síť ulic. Město začalo rozkvétat s příchodem Vlámů, kteří zde založili textilní průmysl. Nejstarší částí města je Elm Hill, kde najdeme okouzlující středověké ulice a Tombland, kde bylo bývalé anglosaské tržiště. Norwichská katedrála byla založena v roce 1096 biskupem Losingem, který nechal na stavbu přivézt neobvyklý bílý kámen až z Francie. Dochovaná křížová chodba patří k nejrozlehlejším v Evropě. Štíhlá, 96 metrů vysoká věž byla dostavěna až v 15. století. Z muzeí ve městě najdeme Castle Museum a Bridewell Museum. Krásný je také kostel Church of St Peter Mancroft.

Cambridge
Starobylé anglické univerzitní město se nachází asi 80 km severovýchodně od Londýna. Město bylo významné již za dob Římanů. Od 11. století se zde začaly zakládat náboženské řády. Nejznámější institucí je University of Cambridge, kterou tvoří 31 kolejí. Ve městě je cítit studentský vliv, je ale také odbytovým centrem tohoto zemědělského kraje. Protéká tudy řeka Cam, přes kterou je postaveno několik mostů, např. Magdalene Bridge, Kitchen Bridge nebo Trinity Bridge. Nejvýznamnější památkou je King´s College – královská kolej založená Jindřichem VI. v roce 1441. jde o příklad pozdní anglické středověké architektury. Ve městě můžeme navštívit Fitzwilliam Museum nebo se projet na pramici po řece Cam.

Oxford
Ve městě se nachází nejstarší univerzita v anglicky mluvících zemích – University of Oxford, která má 36 kolejí postavených mezi 13. a 16. stoletím.V Oxfordu se nachází velké množství turistických atrakcí, z nichž velká část patří univerzitě. Například Radcliffe Camera – rotunda postavená v klasicistním slohu je charakteristickou stavbou pro Oxford. Dnes budova slouží jako čítárna. Starou a novou budovu Hertford College spojuje Most Vzdechů z roku 1914. Sídlem muzea historie vědy je Old Ashmolean, krásná budova, která byla postavena jako výstavní síň pro sbírku kuriozit Eliáše Ašmolea. K promocím studentů slouží budova Sheldonian Theatre. Památník Martyrs´ Memorial připomíná protestantské mučedníky. Ve městě můžeme navštívit i botanickou zahradu, muzeum Oxfordu nebo nejnavštěvovanější farní univerzitní kostel St Mary the Virgin Church.

Exmoor
Tento národní park nabízí pěším turistům tisíc kilometrů úchvatných stezek a překrásnou přírodní scenérii. Jsou zde zalesněná údolí, útesy svažující se až do Atlantiku, chráněné rybářské zátoky a zvlněné kopce s pasoucími se poníky, ovcemi a jeleny. Při procházkách můžete narazit také na malebné vesničky a starobylé kostelíky.

Stonehenge
Jde jistě o jeden z nejslavnějších pravěkých monumentů v Evropě. Nachází se na Salisburské pláni v Jižní Anglii. Pravděpodobně to bylo místo, kde se pravidelně odehrávaly nejrůznější obřady. Uspořádání kamenů souvisí se sluncem a měnícími se ročními obdobími. Nejrozšířenějším názorem je, že Stonehenge vybudovali druidové.

Stratford – upon – Avon
Město leží na západním břehu řeky Avony a je to jedno z nejslavnějších anglických měst. Jeho historie sahá do doby Římanů a dnes je to nevelké tudorovské město s hrázděnou architekturou. Městečko se stalo druhým nejnavštěvovanějším místem v Anglii. Turisté jsou především zvědaví na objekty spjaté s životem Williama Shakespeara. Najdeme zde jeho rodný dům, který byl kompletně zrekonstruován v 19. století. Royal Shakespeare Theatre je až do roku 2009 zavřeno z důvodu renovace.Kostel Holy Trinity Church ukrývá Shekaspearův hrob a zahrada domu Nash´s House zase základy domu New Place, kde spisovatel zemřel.

Lincoln
Město Lincoln si po staletí dokázalo udržet svůj historický charakter. Již v roce 50 po Kristu zde Římané založili osadu. Město se stalo jedním z nejdůležitějších v Anglii. Shromáždilo velké bohatství, protože mělo strategickou význam v exportu vlny do Evropy. Samotné město leží na skalním útesu nad řekou Witham. Dochovalo se zde také množství historických památek z nichž je většina v ulici Steep Hill, která vede ke katedrále. Tři mohutné věže této katedrály jsou vidět z velké dálky. Na katedrále můžeme pozorovat normanské a gotické prvky. Ve městě stojí také normanský hrad, který sloužil do roku 1878 jako vězení. V Usher Art Gallery je výstava hodin, stříbra a keramiky.

Manchester
Manchester je významné město ležící v Severozápadní Anglii. V současné době je centrem umění, mediálního průmyslu, vysokoškolského vzdělání a obchodu. Známé je také především svými fotbalovými kluby Manchester United a Manchester City. Historie města však sahá až do dob Římanů. V roce 79 př.Kristem zde byla založena osada Mancunium. V roce 1830 byl Manchester spojen železnicí s Liverpoolem a roku 1894 byl otevřen lodní kanál Manchester Ship Canal. Vysoké zisky mělo město také z obchodu s bavlnou. Z těchto peněz bylo vystavěno několik veřejných objektů. Centrum města je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO a má návštěvníkům co nabídnout. Například renesanční budovu Free Trade Hall z roku 1856, kde je dnes hotel Radisson. Zajímavá je Manchester Town Hall – majestátní radnice postavená ve stylu anglické gotiky. Manchesterská královská burza Royal Exchange z roku 1729 byla považována za největší místnost na světě. Původně to byla obchodní hala pro bavlnářský průmysl. Z bývalého železničního nádraží zde vybudovali obrovský výstavní a kongresový komplex G-Mex Centre. Krásná je i John Rylands Library z 19. století. Můžeme si prohlédnout také Muzeum umění, Muzeum vědy a průmyslu nebo Manchesterské muzeum. Na stadionu fotbalového mužstva Manchester United najdeme také muzeum zabývající se fotbalovou historií a nabízející také interaktivní zábavu.

Liverpool
Město leží v regionu Severozápadní Anglie.O vznik Liverpoolu se zasloužil anglický král Jan, který mu 28. srpna 1207 udělil městská práva. Doklady o osídlení oblasti u řeky Mersey však pocházejí již z 1.století. Během 17. století se město stalo významným obchodním a průmyslovým centrem. V dnešní době se turistika stává pro město významnou částí jeho ekonomiky. Město však v šedesátých letech proslavila parta čtyř místních mladíků, kteří založili skupinu Beatles a vtrhli na popovou scénu. Známý je také orchestr Liverpool Philharmonic, místní fotbalový klub a univerzita. Liverpoolské pobřeží bylo zapsáno jako památka světového dědictví UNESCO. Zajímavou oblastí je také Pier Head, kde se nachází tři nejvýznamnější liverpoolské budovy : Royal Liver Building, Cunard Building a Port of Liverpool Building. V Liverpoolu stojí i největší anglikánská katedrála postavená z červeného pískovce, dále římskokatolická katedrála Metropolitan Cathedral of Christ the King, World Museum Liverpool, Merseyside Maritime Museum nebo Museum of Liverpool Life. V Liverpoolu se také nachází mnoho synagog. Jednou z nejvýznamnějších je Princess Road Synagogue. Existuje zde i jedna z nejstarších mešit ve Velké Británii, postavená již roku 1887.

York
Město York leží v Severní Anglii v hrabství Severní Yorkshire. Ve městě sídlí dvě univerzity: University of York založená v roce 1963 a York St. John University, která byla založena již v roce 1841, ale status univerzity má teprve od roku 2006. město si uchovalo několik středověkých staveb. Například starobylé hrázděné domy, které lemují křivolaké uličky jsou chráněny památkáři. V centru města stojí York Minster, největší gotická katedrála v severní Evropě. Je dlouhá 158metrů a široká 76 metrů. Uvnitř se nachází nejrozsáhlejší sbírka středověkých maleb na skle v Británii. Katedrála má tři věže, ve dvojici na západní straně jsou zvony a zvonkohry. Největším zvonem je Great Peter, který váží 11 tun. Stavba této katedrály byla zahájena v roce 1220. V roce 1984 byla zničena část střechy požárem a oprava přišla na 2 250 000 liber. Centrum města obklopují středověké hradby, které mají celkově délku asi 5 km.Ve městě najdeme mnoho muzeí, například Castle Museum, Yorkshire Museum, Jorvik Museum, kde je expozice vikingského osídlení a Merchant Adventurers’ Hall. Nedaleko nádraží se nachází Národní muzeum železnic (National Railway Museum).

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko