Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Eurovíkendy: Londýn – co si nenechat ujít při návštěvě Londýna

Londýn, největší evropské město a hlavní město Velké Británie, je místem mnoha „Nej“ a také mnoha tváří. Přestože jde o velmi moderní metropoli, neztrácí nic ze svého tradičního ducha. Díky množství památek a zajímavostem, které ukrývá, v něm můžete prožít báječnou dovolenou. Patří však také k nejnavštěvovanějším destinacím v rámci eurovíkendů.

Londýn, který je domovem pro 7 milionů lidí se řadí mezi nejvýznamnější a nejvlivnější města celého světa. Londýnská aglomerace je za Moskevskou a Pařížskou třetí největší v Evropě. V ulicích města potkáte příslušníky snad všech národností, proto Londýnu nelze odepřít přívlastek „kosmopolitní“. Londýňané jsou na své město právem hrdí a rádi se chlubí nejen architekturou, stavbami a zajímavostmi, ale pyšní jsou také na královskou rodinu, v jejímž čele stojí už více než půl století Alžběta II.

Westminsterský palác
Foto: Westminsterský palác

Londýn je tak jakožto hlavní město Velké Británie nejen sídlem královny, ale také vlády a parlamentu. Je doslova posetý historickými budovami a významnými památkami ze všech období svých dějin. Nabízí také rozmanitou škálu muzeí, galerií a kostelů. Na druhou stranu je však toto město ležící na řece Temži rovněž vzrušujícím moderním centrem nabízejícím pestré možnosti zábavy a nakupování. Výčet londýnských atrakcí nemá konce, těch několik hlavních památek, by však žádný návštěvník Londýna neměl vynechat.

Srdcem politického a náboženského života je již více jak tisíc let Westminster nacházející se v městské části West End. Za epicentrum britské historie je pak považováno náměstí Trafalgar Square, kde je nejlepší s prohlídkou města začít. Toto náměstí v centru Londýna je připomínkou na bitvu u Trafalgaru v roce 1805. V jeho středu stojí Nelsonův sloup obklopený fontánami a doplněný sochami lvů. Významnou institucí na náměstí je Národní galerie a stojí zde také kostel St. Martin´s in the Fields. West End protíná také jedna z nejznámějších ulic světa - Oxford Street, která je centrem pro nakupování módního značkového oblečení.

Trafalgarské náměstí a Národní galerie
Foto: Trafalgarské náměstí a Národní galerie

Ve Westminsteru od 11. století stojí Westminster Palace a opatství Westminster Abbey, kde byli od roku 1066 korunováni všichni angličtí monarchové. Stejně tak je i místem posledního odpočinku britských panovníků. Historický náboženský význam Westminsterského opatství nepředčí žádná jiná památka v celé Velké Británii. Po čase v této oblasti vyrostly ještě další rozměrné vládní budovy. Westminsterský palác označovaný také jako Houses of Parliament, je sídlo Parlamentu Spojeného království – Sněmovny lordů a Dolní sněmovny. Sídlu vlády dominuje hodinová věž se 14 tunovým zvonem Big Ben, který byl zavěšen v roce 1858. Od té doby určuje celé zemi přesný čas. 

Big Ben
Foto: Big Ben

Druhou nejvýznamnější stavbou Londýna je Buckinghamský palác, který je sídlem a úřadem královny a vévody z Edinburghu. Díky svému historickému významu se stal jednou z nejžádanějších turistických atrakcí města, pro veřejnost byl však otevřen až v roce 1993. Jestli je královna přítomna nebo ne signalizuje vyvěšená státní vlajka nazývaná Union Jack. Oblíbenou turistickou atrakcí u Buckinghamského paláce je pravidelné střídání stráží. Palác navíc obklopují krásné a rozlehlé zahrady, které jsou největšími soukromými zahradami v Londýně.

Výraznou dominantou britské metropole je také katedrála Svatého Pavla situovaná ve východní části města. Jde o druhou největší sakrální stavbu na světě, která má mezi církevními stavbami v Londýně zcela výsostné postavení. Byla vystavěna na kopečku Ludgate Hill v 11. století a dodnes je využívána k bohoslužbám i k mimořádným a celosvětově sledovaným událostem. Konal se zde například pohřeb ministerského předsedy a držitele Nobelovy ceny za literaturu Sira Winstona Churchilla, pohřeb papeže Jana Pavla II., ale také svatba princezny Diany a prince Charlese.

katedrála Svatého Pavla
Foto: katedrála Svatého Pavla

Velkou londýnskou atrakcí je také Tower, jehož historie sahá až do 11. století. Tato pevnost sloužila k obraně města a v současnosti je jednou z nejstarších zdejších pamětihodností. Středobodem pevnosti je věž White tower (Bílá tvrz), kolem níž se ovíjí dva prstence ochranných kamenných hradeb. Věž po dobu své existence sloužila jako královská rezidence, zbrojnice, mincovna, zvěřinec i observatoř. V současnosti Tower opatruje korunovační klenoty. Tato nejslavnější sbírka vzácných předmětů je umístěna ve velkolepé výstavní síni. 

Tower
Foto: Tower

Poblíž Toweru se nachází jedna z nejfotografovanějších londýnských staveb, most Tower Bridge, který je jedinečným výtvorem viktoriánské architektury. Od roku 1894 se klene přes řeku Temži a je považován za symbol Londýna. Mostu dominují dvě neogotické věže ukrývající mohutné ocelové konstrukce s mechanismem, díky němuž je možné zvedat silniční přejezd. Právě zvedání mostu je velkým turistickým lákadlem a působivou podívanou. Obě věže jsou ve svých vrcholcích vzájemně propojeny dvěma výškovými lávkami, které jsou přístupné veřejnosti a nabízí panoramatický výhled na Temži a Londýn.

Tower Bridge
Foto: Tower Bridge

V Londýně nevynechejte ani prohlídku známého náměstí Picadilly Circus s nepřehlédnutelnou neonovou reklamou a neustávajícím ruchem, nebo bývalé bohémské čtvrti Soho. Snad každý turista by měl alespoň na chvíli zavítat do čínské čtvrti Chinatown, kde můžete ochutnávat záhadné jídlo, nebo nakupovat asijské suvenýry. Kosmopolitní čtvrť Nothing Hill se proslavila stejnojmenným filmem a také pořádáním oblíbených bleších trhů. V Londýně byste si neměli nechat ujít ani zdejší muzea a galerie, abyste je však prošli všechny, potřebovali byste v metropoli strávit nejméně týden. Například jen ve čtvrti Kensington jsou vedle sebe Muzeum vědy, Přírodovědné muzeum a Victoria and Albert Museum.

náměstí Picadilly Circus
Foto: náměstí Picadilly Circus

Za jakousi zelenou oázu je považován Greenwich na východě města. Najdete zde nultý poledník, planetárium a Námořní muzeum. Jedním z největších londýnských parků je však Hyde Park, v němž se nachází i tzv. Speaker´s conner. K zajímavostem metropole jistě patří také umělá vodní cesta Regent´s Canal, která vede severně od Regent´s parku a prochází Malými Benátkami a čtvrtí Camden Town. Pokud nemáte hluboko do kapsy, můžete se vydat na nákupy do nejluxusnějšího obchodního domu světa Harrods. Moderní architekturu najdete nejen v okrajových částech Londýna, ale i v jeho centru.

- jap - 

Tipy na další oblíbené eurovíkendy:
Benátky – co si nenechat ujít při návštěvě Benátek
Řím – co si nenechat ujít při návštěvě Říma
Budapešť – co si nenechat ujít při návštěvě Budapešti
Amsterdam – co si nenechat ujít při návštěvě Amsterdamu
Barcelona – co si nenechat ujít při návštěvě Barcelony
Paříž – co si nenechat ujít při návštěvě Paříže
Istanbul – co si nenechat ujít při návštěvě Istanbulu 
Madrid – co si nenechat ujít při návštěvě Madridu
Athény – co si nenechat ujít při návštěvě Athén

Článek byl zobrazen 15 366 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko