Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Londýn

Londýn je největším evropským městem a také hlavním městem Velké Británie. V metropoli rozkládající se na 1600 čtverečních kilometrech žije více než 7 a půl milionu obyvatel. Celá londýnská aglomerace je třetí největší v Evropě, hned za Moskevskou a Pařížskou. Londýn se rozkládá na jihovýchodě Anglie, při ústí řeky Temže do Severního moře.

Londýn byl založen v 1. století po Kristu Římany jakožto výhodné správní a také komunikační středisko. Také zde byl vystavěn přístav, který umožňoval obchodní styky s kontinentální Evropou. Město bylo založeno na severním břehu Temže, přes niž vedl po mnoho století jediný most London Bridge. To mělo za následek, že se Londýn začal rozvíjet severním směrem od řeky. V 18. století však byly vystavěny další mosty a město se tak mohlo začít rozrůstat do všech směrů. Temže je přílivová řeka a Londýn je tak každoročně ohrožován záplavami. Z toho důvodu byly na řece vybudovány bariéry, které jsou největšími stavitelnými zábranami proti záplavám na světě.

Londýn je velmi kosmopolitní metropole, v níž můžete potkat příslušníky snad všech národností. Bílé obyvatelstvo tvoří necelých 60% populace, následují s 12% asiaté, s 10% černoši a asi 9% tvoří ostatní etnické skupiny. Více než 85% lidí zaměstnaných v Londýně pracuje v oblasti poskytování služeb. Londýn dnes patří mezi nejvýznamnější a nejvlivnější města světa. Již více než tisíc let je hlavním sídlem britských monarchů a vlády, a také významné centrum obchodu. Ukrývá spoustu významných historických budov a klenotů ze všech období jeho dějin. Nabízí také pestrou škálu muzeí, galerií a kostelů, zároveň je však i moderním městem s pestrými možnostmi zábavy a nakupování.

V Londýně je možné navštívit nepřeberné množství památek a zajímavých míst. Za centrum veškerého dění je považován West End, v němž sídlí převážná část obchodů a zábavních center. Nechybí ani sídla velkých britských průmyslových podniků. Srdcem politického a náboženského života je po více než 1000 let zase Westminster. Nejvýznamnější stavbou je bezesporu Westminsterské opatství, kde byli v minulosti korunováni všichni angličtí monarchové. Další významnou stavbou je Westminster Palace, jehož součástí je hodinová věž Big Ben. Žádný návštěvník Londýna by si neměl nechat ujít pohled na Parlament z obřího vyhlídkového kola London Eye.

V oblasti West Endu se rozkládá také známé Trafalgarské náměstí, které je jednou z nejnavštěvovanějších zón Londýna a dominuje mu nepřehlédnutelný Nelsonův sloup. Kdo se rád baví nakupováním módního značkového oblečení, měl by se vydat po Oxford Street. Další známou dopravní tepnou je Piccadilly vedoucí z Piccadilly Circus k Hyde Parku. Vynechat bychom samozřejmě neměli ani Buckinghamský palác, který je londýnským sídlem a úřadem královny. Oficiálním sídlem britského premiéra je pak nedaleká Downing Street číslo 10. Od katedrály sv. Pavla, jedné z nejvýznamnějších sakrálních staveb světa, je možné pokračovat k pevnosti Tower of London, po níž byl pojmenován i vedle stojící most Tower Bridge.

Za hlavní finanční centrum metropole a celé Velké Británie je považována čtvrť City. K lákadlům Londýna patří také čtvrť Soho, Chinatown či kosmopolitní Notthing Hill. Asi 25 kilometrů západně od centra města se nachází letiště Heathrow, které je nejvytíženějším evropským letištěm vůbec. Zajišťuje spojení s mnoha nejen evropskými, ale i mimoevropskými destinacemi. Londýn je znám také jako město sportu, v letech 1908, 1948 a 2012 se zde konaly letní olympijské hry.

Eurovíkendy: Londýn – co si nenechat ujít při návštěvě Londýna

Eurovíkendy: Londýn – co si nenechat ujít při návštěvě Londýna

Londýn, největší evropské město a hlavní město Velké Británie, je místem mnoha „Nej“ a také mnoha tváří. Přestože jde o velmi moderní metropoli, neztrácí nic ze svého tradičního ducha. Díky množství památek a zajímavostem, které ukrývá, v něm můžete prožít báječnou dovolenou. Patří však také k nejnavštěvovanějším destinacím v rámci eurovíkendů.

celý článek

 

London Eye - Ruské kolo trochu jinak

London Eye - Ruské kolo trochu jinak

Každý asi chodil v dětství na kolotoče a různé související atrakce. Mezi oblíbené patřilo i tzv. „ruské kolo“, kde nás sedačky vynesly nahoru a zase dolů. Škoda, že ne ještě výš a na delší dobu! Ale své dětské sny si již několik let můžeme splnit v Londýně na břehu řeky Temže.

celý článek

 

Londýnská Národní galerie funguje od roku 1824

Londýnská Národní galerie funguje od roku 1824

Na severní straně Trafalgarského náměstí se nachází přední londýnské muzeum umění, které vlastní přes 2300 obrazů, z nichž většina je součástí stálé expozice. Národní galerie funguje od roku 1824 a během let se stala významnou uměleckou galerií mezinárodního významu.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko