Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Big Ben

Jedna z notoricky známých londýnských památek dominujících na většině pohlednic je nepochybně gotická hodinová věž hovorově označovaná Big Ben (Clock Tower), která je součástí severovýchodního křídla Westminsterského paláce, kde zasedává parlament. Toto pojmenování není zcela přesné, protože ve skutečnosti je Big Ben názvem pouze pro největší zvon věže a třetí nejtěžší zvon ve Velké Británii, jenž váží úctyhodných 13,8 tuny a odbíjí každou celou hodinu. Na původ této „přezdívky“ existuje několik teorií. Podle pravděpodobnější z nich nese zvon jméno po hlavním staviteli siru Benjaminu Hallovi, nicméně se lze setkat i s názorem, že je pojmenován podle nejtěžšího zápasníka tehdejší doby Benjaminu Cauntovi. Celá věž bývá také občasně označována jako St. Stephen´s Tower v souvislosti s anglickým názvem západní  části Westminsterského paláce (St. Stephen´s Hall).

Věž Big Ben byla postavena v 19. století dle návrhu Charlese Barryho v rámci rekonstrukce paláce po velkém požáru, který vypukl dne 16. října 1834. Způsobem výstavby ji řadíme do viktoriánského-gotického stylu a je vysoká 96,3 metrů. Až do výšky 61 m je postavena z cihel zpevněných kamenem, v další části bylo použito ocelového zpevnění. Základy hodinové věže sahají až do hloubky sedm metrů a tvoří je betonové těleso o tloušce tří metrů a rozměrech 15x15 m. Určitě zajímavým číslem je odhad celkové hmotnosti věže - 8667 tun! Každá strana hranolovité věže je opatřena ciferníkem ve výšce 55 m. Velikost hodinové ručičky dosahuje 2, 7 m a minutová je dlouhá 4,3 m. V důsledku půdních podmínek v době vzniku se věž naklání asi 220 mm na severozápad a na základě termálního efektu každoročně osciluje o několik mm ve směru západ – východ.

Big Ben určuje přesný čas pro celou Velkou Británii téměř nepřetržitě od roku 1859. Byly ve své době největšími hodinami světa a odbíjí s přesností jedné sekundy. Vzhled hodinových ciferníků pochází z autorské dílny Augistina Pugina. Jejich kovová konstrukce nese 312 kusů opálového skla a některé kousky skla mohou být v případě potřeby opravy odejmuty. Na dolní části ciferníku najdeme nápis DOMINE SALVAM FAC REGINAM NOSTRAM VICTORIAM PRIMAM, v překladu „Pán ochraňuje naši královnu Viktorii I.“ Spolehlivost hodin je dána dokonalým řemeslným uměním jejich tvůrce Edmunda Becketta Denisona. Byly vyrobeny ještě před dostavěním samotné hodinové věže. Denison tak měl dostatek času na odstranění všech potenciálních závad a seřízení hodin. Krokové ústrojí dokonale odděluje kyvadlo a hodinový mechanismus. Hodinový strojek je uzavřen ve schránce, která ho má chránit před povětrnostními vlivy a klimatickými změnami.

Samotná historie zvonu je neméně zajímavá. Zvon nazvaný Big Ben o váze šestnícti tun byl odlit v roce 1856. Hodinová věž však v té době nebyla stále ještě dokončena, a proto byl provizorně umístěn do New Palace Yard. Chyba ve výrobě způsobila, že jeho povrch pod údery mohutného srdce celý popraskal. Později se odlil zvon nový, o něco lehčí, a byl umístěn na věž s dalšími zvony roku 1858. Teprve necelý měsíc od svého uvedení do provozu ale opět popraskal. Zvon Big Ben byl otočen, aby jeho srdce nenaráželo na poničená místa a opět se začal používat. Zachoval se dodnes.

Hodiny provází jejich legendární přesnost. Jakékoliv odchylky jsou přesně zdokumentovány a na vině jsou nejčastěji vlivy počasí či chyby materiálu. Nezpozdily se dokonce ani při bombordování Londýna během první a druhé světové války. 1.1.1962 došlo kvůli hustému sněžení k jejich zpoždění asi o deset minut. První závažnější problém se objevil až v roce 1976, kdy se poškodil bicí mechanismus a hodiny byly znovu zprovozněny až o rok později. Na vině byl kaz kovového materiálu. V dubnu 1977 se zastavily den před všeobecnými volbami. V posledních 22 letech byly nejdéle nefunkční 33 hodin v říjnu 2005 a příčinou byla znovu oprava mechanismu.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko